test inspiracje

Ogrody w stylu śródziemnomorskim

Ogród śródziemnomorski to m.in. aromat ziół, winorośl porastająca pergolę, żwir pod stopami rozgrzany słońcem i niewielki skrawek cienia na dziedzińcu. Gwarne rozmowy i zapach świeżo zaparzonej kawy na tarasie z widokiem na morze. Śródziemnomorskie scenerie zachwycają nie tylko nastrojową, stylową elegancją, ale również zmysłowością, pełnią barw, aromatów i pozytywną energią.

Ogrody śródziemnomorskie stanowią połączenie wielu elementów pozornie przypadkowych i swobodnych, które odpowiednio dobrane, tworzą perfekcyjną całość. Jeżeli z utęsknieniem wspominamy wakacje spędzone we Włoszech czy Grecji możemy z powodzeniem stworzyć własny, wyjątkowy ogród w stylu śródziemnomorskim, do którego będziemy mogli się udawać, kiedy tylko tego zapragniemy.

Ogród śródziemnomorski – biesiady w gronie rodziny i znajomych

Kultura śródziemnomorska to przede wszystkim długie biesiady w gronie rodziny i znajomych przy dobrym winie, obfitych posiłkach czy aromatycznej kawie. Ważne jest zatem stworzenie w naszym ogrodzie miejsc do siedzenia, jak również fragmentu osłoniętego od słońca, gdzie stanie stół ogrodowy. Projektowanie ogrodów śródziemnomorskich z tymi elementami to specjalność firmy Art-Area. Częstym elementem są też altany i pergole porośnięte pnączem, które pozwalają schronić się w cieniu w upalne popołudnia. Możemy pomyśleć również o małym żeliwnym stoliku, przy którym z przyjemnością wypijemy kawę. 

Ogrody w stylu śródziemnomorskim – roślinność

Większość gatunków jest bardzo wrażliwa na mrozy i nie dałaby sobie rady w naszych warunkach klimatycznych. Niektóre rośliny do ogrodu śródziemnomorskiego możemy z powodzeniem zaadoptować pod warunkiem, że posadzimy je w miejscach słonecznych, osłoniętych od wiatru i zabezpieczymy przed zimowymi mrozami. Natomiast część roślin, które nadadzą naszej przestrzeni ogrodowej śródziemnomorski charakter możemy uprawiać w donicach i w lecie eksponować na tarasie. Z powodzeniem możemy uprawiać w ogrodzie aromatyczne zioła i byliny takie jak lawenda, szałwia, rozmaryn czy tymianek. Z krzewów ozdobnych natomiast możemy posadzić rododendrony, azalie, hibiskusa, pachnący jaśmin i bukszpan. Charakteru śródziemnomorskiego z pewnością dodadzą naszemu ogrodowi pnącza oplatające mury, altany czy trejaże takie jak milin, wisteria, klematisy, bugenwilla oraz winobluszcz.

Woda w ogrodzie śródziemnomorskim

Woda w założeniach ogrodowych,  zwłaszcza w specyficznych śródziemnomorskich warunkach klimatycznych, gdzie w większości regionów tych krajów występują upały i susze, odgrywa szczególnie ważną rolę. Jeśli nie mamy dużego ogrodu, możemy pomyśleć o niewielkim elemencie wodnym w postaci kaskady.

Interesują Cię ogrody w stylu śródziemnomorskim? Jako profesjonaliści wykonujemy projektowanie ogrodów Warszawa. Sprawdź nasze dotychczasowe realizacje i stwórz wymarzoną przestrzeń do odpoczynku.